Κυριακή, 2 Ιουλίου 2017

9 συμβουλές του Ιατρικού Συλλόγου Αθήνας για την αντιμετώπιση του καύσωνα

Εννέα βασικές συμβουλές για την αντιμετώπιση του καύσωνα, και την αποφυγή των δυσάρεστων συνεπειών του, δίνει ο Ιατρικός Σύλλογος Αθήνας, και παράλληλα τονίζει ότι πρέπει να αποτελέσουν «χρυσό» οδηγό ειδικά για όσους ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες (βρέφη, παιδιά προσχολικής ηλικίας, υπερήλικες, εργάτες, αγρότες, αθλητές κλπ.):

Διαβάστε περισσότερα...

Κυριακή, 15 Ιουνίου 2014

Αναλυτικά το τηλεοπτικό πρόγραμμα του Μουντιάλ της Βραζιλίας.


Πέμπτη 12 Ιουνίου
22:00 – 23:00 Pre game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ» «Ωρα Μουντιάλ»
23:00 – 00:30 ΒΡΑΖΙΛΙΑ ΚΡΟΑΤΙΑ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)
00:45 – 02:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»

Παρασκευή 13 Ιουνίου
18:00 – 19:00 Pre game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
19:00 – 20:45 ΜΕΞΙΚΟ - ΚΑΜΕΡΟΥΝ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)

21:00 - 22:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
22:00 - 23:45 ΙΣΠΑΝΙΑ - ΟΛΛΑΝΔΙΑ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)

00:00 – 01:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
01:00 – 02:45 ΧΙΛΗ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)


Σάββατο 14 Ιουνίου
18:00 – 19:00 Pre game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
19:00 – 20:45 ΚΟΛΟΜΒΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)

21:00 – 22:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
22:00 – 23:45 ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ - ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)

00:00 – 01:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
01:00 – 02:45 ΑΓΓΛΙΑ - ΙΤΑΛΙΑ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)

03:00- 04:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
04:00 – 05:45 ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ - ΙΑΠΩΝΙΑ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)

Κυριακή 15 Ιουνίου
18:00 – 19:00 Pre game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
19:00 – 20:45 ΕΛΒΕΤΙΑ - ΕΚΟΥΑΔΟΡ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)

21:00 – 22:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
22:00 – 23:45 ΓΑΛΛΙΑΟΝΔΟΥΡΑ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)

00:00 – 01:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
01:00 – 02:45 ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΒΟΣΝΙΑ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)

Δευτέρα 16 Ιουνίου
18:00 – 19:00 Pre game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
19:00 – 20:45 ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)

21:00 – 22:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
22:00 – 23:45 ΙΡΑΝ - ΝΙΓΗΡΙΑ

00:00 – 01:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
01:00 – 02:45 ΓΚΑΝΑ - ΗΠΑ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)

Τρίτη 17 Ιουνίου
18:00 – 19:00 Pre game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
19:00 – 20:45 ΒΕΛΓΙΟΑΛΓΕΡΙΑ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)

21:00 – 22:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
22:00 – 23:45 ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΜΕΞΙΚΟ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)

00:00 – 01:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
01:00 – 02:45 ΡΩΣΙΑ - ΚΟΡΕΑ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)

Τετάρτη 18 Ιουνίου18:00 – 19:00 Pre game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
19:00 – 20:45 ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ - ΟΛΛΑΝΔΙΑ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)

21:00 – 22:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
22:00 – 23:45 ΙΣΠΑΝΙΑ - ΧΙΛΗ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)

00:00 – 01:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
01:00 – 02:45 ΚΑΜΕΡΟΥΝ - ΚΡΟΑΤΙΑ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)

Πέμπτη 19 Ιουνίου
18:00 – 19:00 Pre game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
19:00 – 20:45 ΚΟΛΟΜΒΙΑ - ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)

22:00 – 23:45 ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ - ΑΓΓΛΙΑ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)
00:00 – 01:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»

01:00 – 02:45 ΙΑΠΩΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)
03:00 – 04:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»

Παρασκευή 20 Ιουνίου
18:00 – 19:00 Pre game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
19:00 – 20:45 ΙΤΑΛΙΑ - ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)

21:00 – 22:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
22:00 – 23:45 ΕΛΒΕΤΙΑ - ΓΑΛΛΙΑ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)

00:00 – 01:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
01:00 – 02:45 ΟΝΔΟΥΡΑΕΚΟΥΑΔΟΡ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)

Σάββατο 21 Ιουνίου
18:00 – 19:00 Pre game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
19:00 – 20:45 ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΙΡΑΝ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)

21:00 – 22:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
22:00 – 23:45 ΓΕΡΜΑΝΙΑΓΚΑΝΑ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)

00:00 – 01:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
01:00 – 02:45 ΝΙΓΗΡΙΑ - ΒΟΣΝΙΑ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)

Κυριακή 22 Ιουνίου
18:00 – 19:00 Pre game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
19:00 – 20:45 ΒΕΛΓΙΟΡΩΣΙΑ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)

21:00 – 22:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
22:00 – 23:45 ΚΟΡΕΑΑΛΓΕΡΙΑ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)

00:00 – 01:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
01:00 – 02:45 ΗΠΑΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)

Δευτέρα 23 Ιουνίου
18:00 – 19:00 Pre game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
19:00 – 20:45 ΟΛΛΑΝΔΙΑ - ΧΙΛΗ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)

21:00 - 22:30 ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ (σε μαγνητοσκόπηση)
22:45 – 23:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»

23:00 – 00:45 ΚΑΜΕΡΟΥΝ - ΒΡΑΖΙΛΙΑ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)
01:00 - 02:30 ΚΡΟΑΤΙΑ - ΜΕΞΙΚΟ (σε μαγνητοσκόπηση)

02:45 – 03:00 POST - GAME

Τρίτη 24 Ιουνίου
18:00 – 19:00 Pre game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
19:00 – 20:45 ΙΤΑΛΙΑΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)
21:00 - 22:30 ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ - ΑΓΓΛΙΑ (σε μαγνητοσκόπηση)
22:45 – 23:00 PRE - GAME
23:00 – 00:45 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)
01:00 – 02:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
02:00 – 03:45 ΙΑΠΩΝΙΑ ΚΟΛΟΜΒΙΑ (σε μαγνητοσκόπηση)

Τετάρτη 25 Ιουνίου
18:00 – 19:00 Pre game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
19:00 – 20:45 ΝΙΓΗΡΙΑ - ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)
21:00 - 22:30 ΒΟΣΝΙΑΙΡΑΝ (σε μαγνητοσκόπηση)22:45 – 23:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»

23:00 – 00:45 ΕΚΟΥΑΔΟΡ - ΓΑΛΛΙΑ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)
01:00 - 02:30 ΟΝΔΟΥΡΑ - ΕΛΒΕΤΙΑ (σε μαγνητοσκόπηση)
02:45 – 03:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»

Πέμπτη 26 Ιουνίου
18:00 – 19:00 Pre game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
19:00 – 20:45 ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - ΓΚΑΝΑ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)
21:00 - 22:30 ΗΠΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ (σε μαγνητοσκόπηση)
22:45 – 23:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»

23:00 – 00:45 ΚΟΡΕΑ - ΒΕΛΓΙΟ (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)

01:00 - 02:30 ΑΛΓΕΡΙΑ - ΡΩΣΙΑ (σε μαγνητοσκόπηση)


Σάββατο 28 Ιουνίου
18:00 – 19:00 Pre game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
19:00 – 20:45 Νοκ άουτ αγώνας για τους «16» (ΝΕΡΙΤ και ΝΕΡΙΤ HD)

21:00 – 23:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
23:00 – 00:45 Νοκ άουτ αγώνας για τους «16»
01:00 – 01:30 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»

Κυριακή 29 Ιουνίου
18:00 – 19:00 Pre game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
19:00 – 20:45 Νοκ άουτ αγώνας για τους «16»

21:00 – 23:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
23:00 – 00:45 Νοκ άουτ αγώνας για τους «16»

01:00 – 01:30 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»

Δευτέρα 30 Ιουνίου
18:00 – 19:00 Pre game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
19:00 – 20:45 Νοκ άουτ αγώνας για τους «16»

21:00 – 23:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
23:00 – 00:45 Νοκ άουτ αγώνας για τους «16»

01:00 – 01:30 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»

Τρίτη 1 Ιουλίου
18:00 – 19:00 Pre game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
19:00 – 20:45 Νοκ άουτ αγώνας για τους «16»

21:00 – 23:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
23:00 – 00:45 Νοκ άουτ αγώνας για τους «16»

01:00 – 01:30 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»

Τετάρτη 2 Ιουλίου
22:45 – 00:00 Εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»

Πέμπτη 3 Ιουλίου
22:45 – 00:00 Εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ» 

Παρασκευή 4 Ιουλίου
18:00 – 19:00 Pre game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
19:00 – 20:45 Προημιτελικός

21:00 – 23:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
23:00 – 00:45 Προημιτελικός

01:00 – 01:30 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»

Σάββατο 5 Ιουλίου
18:00 – 19:00 Pre game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
19:00 – 20:45 Προημιτελικός

21:00 – 23:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
23:00 – 00:45 Προημιτελικός

01:00 – 01:30 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»

Κυριακή 6 Ιουλίου
22:45 – 00:00 Εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»

Δευτέρα 7 Ιουλίου
22:45 – 00:00 Εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»

Τρίτη 8 Ιουλίου
22:00 – 23:00 Pre game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
23:00 – 00:45 Ημιτελικός

01:00– 02:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»

Τετάρτη 9 Ιουλίου
22:00 – 23:00 Pre game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
23:00 – 00:45 Ημιτελικός

01:00 - 02:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»

Πέμπτη 10 Ιουλίου
22:45 – 00:00 Εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»

Παρασκευή 11 Ιουλίου
22:45 – 00:00 Εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»

Σάββατο 12 Ιουλίου
22:00 – 23:00 Pre game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
23:00 – 00:45 Μικρός τελικός

01:00 – 02:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»

Κυριακή 13 Ιουλίου
21:00 – 22:00 Pre game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»
22:00 – 23:45 Τελικός

00:00 – 01:00 Post game εκπομπή «Ωρα Μουντιάλ»



ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

28 Ιουνίου Πρώτος 1ου ομίλου – Δεύτερος 2ου ομίλου (1) (Μινεϊράο)
28 Ιουνίου Πρώτος 3ου ομίλου – Δεύτερος 4ου ομίλου (2) (Μαρακανά)
29 Ιουνίου Πρώτος 2ου ομίλου – Δεύτερος 1ου ομίλου (3) (Καστελάο)
29 Ιουνίου Πρώτος 4ου ομίλου – Δεύτερος 3ου ομίλου (4) (Αρένα Περναμπούκο)
30 Ιουνίου Πρώτος 5ου ομίλου – Δεύτερος 6ου ομίλου (5) (Μανέ Γκαρίντσα)
30 Ιουνίου Πρώτος 7ου ομίλου – Δεύτερος 8ου ομίλου (6) (Μπέιρα Ρίο)
1 Ιουλίου Πρώτος 6ου ομίλου – Δεύτερος 5ου ομίλου (7) (Αρένα Κορίνθιανς)
1 Ιουλίου Πρώτος 8ου ομίλου – Δεύτερος 7ου ομίλου (8) (Αρένα Φοντέ Νόβα)

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

4 Ιουλίου Νικητής 5 – Νικητής 6 (9) (Μαρακανά)
4 Ιουλίου Νικητής 1 – Νικητής 2 (10) (Καστελάο)
5 Ιουλίου Νικητής 7 – Νικητής 8 (11) (Μανέ Γκαρίντσα)
5 Ιουλίου Νικητής 3 – Νικητής 4 (12) (Αρένα Φόντε Νόβα)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

8 Ιουλίου Νικητής 10 – Νικητής 9 (Μινεϊράο)
9 Ιουλίου Νικητής 12 – Νικητής 11 (Αρένα Κορίνθιανς)

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ

12 Ιουλίου Χαμένος ημιτελικών 1- Χαμένος ημιτελικών 2 (Μανέ Γκαρίντσα)

ΤΕΛΙΚΟΣ

13 Ιουλίου Νικητής ημιτελικών 1 – Νικητής ημιτελικών 2 (Μαρακανά)

Διαβάστε περισσότερα...

Ξεχάστε το παλιό στηθοσκόπιο ....ήρθε το ψηφιακό!!!!




Το εργαλείο-σύμβολο των γιατρών, το στηθοσκόπιο, είναι μια συσκευή που έχει παραμείνει σχεδόν αμετάβλητη για πολλά χρόνια.

Τώρα, μια εταιρεία από το Κολοράντο των ΗΠΑ, επιδιώκει να το αλλάξει αυτό, ανακοινώνοντας το «One», ένα ψηφιακό στηθοσκόπιο που ενισχύει ηλεκτρονικά τους ήχους του στήθους περισσότερο από 100x. Επιπλέον, η συσκευή αναλύει τον ήχο μέσω εφαρμογής για smartphone.

Διαβάστε περισσότερα...

Σάββατο, 9 Νοεμβρίου 2013

ΦΩΤΟ-τεστ !!!!!!!! θα σας αφήσει... άφωνους!!!!!!!!!

Αυτό είναι ένα απλό αλλά πολύ ενδιαφέρον τεστ. Θα πρέπει να κοιτάξετε την κόκκινη κουκίδα στη μύτη της κοπέλας για 30 δευτερόλεπτα και μετά να στρέψετε το βλέμμα σας σε μια μεγάλη κενή επιφάνεια όπως ένα τοίχο ή το ταβάνι.

Τέλος, αρχίστε να ανοιγοκλείνετε γρήγορα τα μάτια σας και δείτε το αποτέλεσμα…


Διαβάστε περισσότερα...

Παρασκευή, 1 Νοεμβρίου 2013

ΕΟΡΤΗ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ ΚΟΣΜΑ ΚΑΙ ΔΑΜΙΑΝΟΥ



Γιορτάζουμε σήμερα 1 Νοεμβρίου, ημέρα μνήμης των Αγίων Κοσμά και Δαμιανού, των Αναργύρων.

Οι Άγιοι Κοσμάς και Δαμιανός κατάγονταν από την Ασία. Οι γονείς τους ήταν άριστο πρότυπο χριστιανών συζύγων.

Όταν η μητέρα τους Θεοδότη (βλέπε 2 Ιανουαρίου) έμεινε χήρα, αφιέρωσε κάθε προσπάθεια της στη χριστιανική ανατροφή των δυο παιδιών της, Κοσμά και Δαμιανού. Τους δύο αδελφούς διέκρινε μεγάλη ευφυΐα και επιμέλεια, γι' αυτό και σπούδασαν πολλές επιστήμες. Ιδιαίτερα όμως, επιδόθηκαν στην ιατρική επιστήμη, την οποία εξασκούσαν σαν διακονία φιλανθρωπίας προς τον πλησίον.

Θεράπευαν τις ασθένειες των ανθρώπων, και ιδιαίτερα των φτωχών, χωρίς να παίρνουν χρήματα, γι' αυτό και ονομάστηκαν Ανάργυροι. Πολλοί ασθενείς που θεραπεύθηκαν ήθελαν να τους ευχαριστήσουν.

Διαβάστε περισσότερα...