Τετάρτη 28 Μαρτίου 2012

ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ! ΕΛΛΗΝΑΣ ΣΚΟΠΕΥΤΗΣ ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΝΙΑ ΠΗΡΕ ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΚΗΤ

Τεράστια διάκριση για τον ελληνικό αθλητισμό και τα Χανιά αποτελεί η κατάκτηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου σκητ από τον αθλητή του Βάρδα, Μάκη Μίτα, ο οποίος μάλιστα ισοφάρισε δύο ευρωπαϊκά και δύο παγκόσμια ρεκόρ.

Στην 31η θέση κατετάγη ο Χανιώτης Γιώργος Σαλαβαντάκης.

Αναλυτικά η αναφορά του skopeftis.gr στην τεράστια επιτυχία του αθλητή της χανιώτικης ομάδας:

Ο Μάκης Μίτας με ένα τέλειο αγώνα 150/150 κατέκτησε το πρώτο του χρυσό μετάλλιο σε Παγκόσμιο Κύπελλο κερδίζοντας το σκητ στην πρώτη φετινή διοργάνωση που έγινε στο Τούκσον (Αριζόνα, ΗΠΑ). Ο Έλληνας πρωταθλητής κοιτάζει πλέον με ελπίδες προς το Λονδίνο.

Ο χάλκινος ολυμπιονίκης του Πεκίνου Αντονυ Τερράς (Γαλλία) είχε 125/125 στην κανονική διάρκεια του αγώνα, αλλά έμεινε εκτός βάθρου αφού έχασε δυο πιάτα στον τελικό.

Σε ιδανικές συνθήκες (καλοκαιρία και πολύ ελαφρύ αεράκι) ο Μάκης Μίτας, 26 ετών, πήρε σήμερα (Τρίτη 27/3/2012) το χρυσό μετάλλιο ισοφαρίζοντας δυο ευρωπαικά και δυο παγκόσμια ρεκόρ σε κανονική διάρκεια αγώνα (125/125) και σε σύνολο αγώνα και τελικού (150/150). Από ελληνικής πλευράς ο Νίκος Μαυρομμάτης ήταν 22ος με 119/125 (23+24+23+25+24) και ο Γιώργος Σαλαβαντάκης ήταν 31ος με 117/125.

Ποτέ δεν θα ξεχάσω από τον αγώνα" είπε ο Μάκης μετά τον τελικό. Ήταν ένα όνειρο που βγήκε αληθινό. Κάνω σκοποβολή από το 1998 και από τότε ονειρεύομαι έναν τέλειο αγώνα".

Ο Μάκης έδειξε από πέρσι ότι είναι ένας από τους κορυφαίους στον κόσμο με δυο μετάλλια στα Παγκόσμια Κύπελλα της ISSF, ένα ασημένιο στο Ντόρσετ (Βρετανία) και χάλκινο στο Μάριμπορ (Σλοβενία). "Αισθανόμουν περίφημα σήμερα. Το μυαλό μου ήταν καθαρό και το σκοπευτήριο περίφημο. Είναι ένας ιδανικός συνδυασμός για ένα μεγάλο ρεκόρ".
"Οι Ολυμπιακοί Αγώνες είναι στο στόχαστρο μου. Θα ανταγωνιστώ στο test event στο Λονδίνο, τον Απρίλιο, και στη συνέχεια θα πάρω μέρος στο Παγκόσμιο Κύπελλο ISSF στο Lonato. Ακριβώς πριν από τους Αγώνες και μετά θα συμμετάσχω στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στην Κύπρο.

Μετά την κανονική διάρκεια του αγώνα ο Μίτας βρέθηκε στην κορυφή μαζί με τον 26χρονο Τερρας (125/125 και οι δυο). Ο Γάλλος όμως βρέθηκε στην τέταρτη θέση αφού έχασε δυο πιάτα στον τέταρτο βατήρα. Ο Τερράς κέρδισε το 2009 τον τελικό των Παγκοσμίων Κυπέλλων στο Πεκίνο, αλλά στη συνέχεια δεν ανέβηκε ξανα΄στο βάθρο των αγώνων της ISSF. Το ασημένιο μετάλλιο πήγε στον Ουκρανό Μίκολα Μίλτσεφ (χρυσός ολυμπιονίκης του Σίδνευ) με 148/150 (123+25), που επικράτησε στο shoot - off με 44-43 του Μεξικανού Κάρλος Αλμπέρτο Βαλντεζ Ρομέρο που είχε κι αυτός 148/150 αλλά έμεινε τρίτος. Ο Τεράς (148/150) είχε "ζερό" στην πρώτη του βολή στο shoot off για το βάθρο. Στην πέμπτη θέση ο Ιταλός Τζιανκάρλο Τατζα με 147/150 (122+25) που πέρασε στον τελικό μετά από shoot - off και έκτος ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2010 Βαλερί Σόμιν (Ρωσία), 40 ετών, με 147/150 (123+24).

Το παγκόσμιο ρεκόρ του αγωνίσματος 125/125 κατέχει ο Βίνσεντ Χανκοκ (ΗΠΑ) που έχει πετύχει στο παγκόσμιο Κύπελλο του Λονάτο το 2007. Από τότε η επίδοση αυτή έχει ισοφαριστεί οκτώ φορές, αλλά ποτέ μέχρι χθες από τον Μίτα και τον Τερράς. Ποιοί έχουν κάνει 125/125: Βίνσεντ Χάνκοκ (ΗΠΑ), Τόρε Μπρόβολντ (Νορβηγία) δυο φορές, Μίκολα Μίλτσεφ (Ουκρανία), Γιάν Σύχρα (Τσεχία), Αντωνάκης Ανδρέου (Κύπρος), Χουαν Χοσέ Αραμπούρου (Ισπανία) και Νασσερ Αλ Αττιγια (Κατάρ). Το παγκόσμιο ρεκόρ στο σύνολο αγώνα και τελικού (150/150) ανήκει και αυτό στον Χάνκοκ (από τον ίδιο αγώνα) και έχει ισοφαριστεί από τότε πέντε φορές. Ο Χάνκοκ (ολυμπιονίκης στο Πεκίνο) μετείχε στο Τούκσον και με 121/125 κατέλαβε την δέκατη θέση. "Η διοργάνωση που μετράει είναι σε τέσσερις μήνες" ειπε ο Αμερικανός αναφερόμενος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου.